مجوز چاپ کتاب

هر چند مؤلف با عقد قرارداد با ناشر، تمام مسئولیت­‌های پس از قرارداد را به ناشر محول می نماید. اما در مواردی مؤلف خود نیز به جای ناشر می­‌نشیند. اصطلاحاً «خود ناشر» یا مولف/ ناشر است. در این موارد تمامی مراحل اخذ مجوز چاپ کتاب و دریافت شابک تا چاپ و صحافی و ترخیص کتاب از چاپخانه و طی مراحل اداری پس از ترخیص کتاب را  عهده دار است، لذا آشنایی مؤلف با این مراحل ضروری به نظر می­رسد که به شرح آن می پردازیم.

اخذ مجور چاپ کتاب

طبق قانون، ناشر باید یک نسخه از پیش‌­نویس کتاب را که حروف‌چینی، صفحه آرایی، و صحافی شده را به همراه لوح فشرده متن کتاب که تحت ورد تایپ گردیده و به صورت یک فایل پی دی اف درآمده، به همراه نامه درخواست اخذ مجوز چاپ کتاب و همین­طور دریافت شابک، به اداره مربوطه تحویل نماید.

پس از دریافت شابک، ناشر باید فیپا اثر خود را در شناسنامه درج نماید. فیپا سرواژه ای برای فهرست نویسی پیش از انتشار است. کتابخانه­ ملی یا موسسات و اشخاص وابسته به این کتابخانه ارائه می گردد.

در حال حاضر کتابخانه ملی تمهیداتی را برای ناشران در صفحه وب خود در نظر گرفته است. ناشران می‌توانند پس از ثبت‌نام و گرفتن نام کاربری و کلمه عبور به پوشه شخصی خود بروند. در آنجا پیش نویس اطلاعات کتاب را وارد نموده و ثبت نمایند. فیپای کتاب و شماره کتا‌ب‌شناسی ملی کتاب در خواستی پس از چند روز به آدرس اینترنتی ناشر ارسال خواهد شد.

مجوز چاپ کتاب

صفحه ورود اطلاعات کتاب جهت اخذ شابک از کتابخانه ملی

فیپا

فیپای صادر شده توسط کتابخانه ملی

پس از دریافت شابک و تهیه فیپا، و شناسنامه کتاب، کتاب همراه  CD و نامه ارشاد استان یا شهرستان به وزارت خانه در تهران ارسال می گردد.

دریافت مجوز چاپ کتاب

کتاب باید در طی طریق قانونی و بررسی­‌های لازم و در صورت نداشتن مشکل خاص، مجوز لازم جهت چاپ را از وزارتخانه و واحد مربوطه دریافت نماید که پس از دریافت، کارت مجوز به اداره درخواست کننده ارسال می­­گردد. ناشر و یا مؤلف با دریافت کارت مجوز می توانند به چاپ کتاب خود اقدام نمایند. با برنامه ریزی‌های انجام شده برخی کاغذ بازی­‌ها و مراحل وقت گیر در مراحل صدور مجوز چاپ کتاب، که از ناشران انرژی زیادی می گرفت در حال رفع شدن است، که از آن جمله اخذ مجوز کتاب به صورت برخط(آنلاین) به طور مستقیم توسط ناشران فعال، و تمرکز زدایی صدور مجوز چاپ کتاب و واگذاری آن به برخی از ادارات مراکز استان­‌ها است.

ترخیص و توزیع کتاب

پس از مراحل چاپ و صحافی و تایید اداره ارشاد، حکم ترخیص کتاب از چاپخانه صادر می­گردد. ناشر موظف است جهت گرفتن حکم ترخیص به ازاء هر 1000 جلد کتاب چاپ شده، 6 جلد آن را به اداره ارشاد شهرستان مربوطه تحویل دهد، که این کتاب‌­ها به کتابخانه ملی، خانه کتاب، آرشیو اداره کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ارسال شده و نمونه آن نیز در آرشیو اداره ارشاد مربوطه جهت حفظ سابقه کار ناشر نگهداری می­شود.

این شروع و پایان مراحل چاپ و نشر یک کتاب است. کتاب می‌تواند به هر یک از روش‌های چاپ افست، چاپ ریسوگرافی و یا چاپ دیجیتال منتشر گردد. کتاب پس از آن می­تواند در   پیش­خوان کتاب­فروشی‌ها توزیع شود.

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

نگاشت سپهر دانش

شماره تماس دفتر همدان: 32522799 -081

شماره تماس دفتر تهران:09183151346

 

 

 

آدرس:

شعبه همدان: میدان فلسطین، بلوار غبار همدانی، ابتدای بلوار جانبازان، جنب شهرداری منطقه 5

شعبه تهران: سعادت، آباد بلوار سرو غربی، نبش خیابان شهید ریاضی بخشایش، پلاک سی و هفت، واحد سه

تمامی حقوق این وبسایت متعلق است به نگاشت سپهر دانش ( طراحی شده توسط شهر وردپرس )