چاپ دیجیتال

چاپ ديجيتال نوعي چاپ است که در آن به­‌جاي بهره‌­گيري از دستگاه‌­ها و ماشين آلات دستي و نيمه اتوماتيک چاپ افست، از دستگاه‌­ها و ماشين آلات ديجيتال و تمام اتوماتيک استفاده مي‌شود. همچنین کاهش بسيار زياد در زمان چاپ و  بالا رفتن کيفيت چاپ را شاهد خواهیم بود.

چاپ دیجیتال یکی از روش‌های تبدیل تصاویر دیجیتال به محصولات چاپی است. این روش معمولاً شامل چاپ در تیراژهای کم تعداد توسط نشر رومیزی و دیگر منابع دیجیتال است. این منابع به­‌وسیله چاپگرهای بزرگ و یا چاپگرهای لیزری و جوهرافشان حرفه‌­ای انجام می‌شود. چاپ دیجیتال دارای هزینه بیشتری برای چاپ هر صفحه در مقایسه با روش­‌های سنتی مثل چاپ افست است. این قیمت بالاتر، معمولاً با صرفه­‌جویی در هزینه­‌های دیگری که در تهیه پلیت­‌های چاپ انجام می‌شوند برای تیراژهای کم تعداد جبران می‌شود. این روش امکان چاپ بلافاصله پس از تقاضا در تیراژ محدود را فراهم می‌آورد. همینطور امکان تغییر تصاویر و محتویات صفحه(اطلاعات متغیر) را در هر برگ چاپی، در اختیار می‌گذارد.

چاپ دیجیتال

صرفه­‌جویی در نیروی انسانی و توان رو به گسترش ماشین­های چاپ دیجیتال در بالا بردن کیفیت، پایین آمدن هزینه تمام شده هر برگ چاپی و بالا رفتن تیراژ به این معناست که چاپ دیجیتال در حال رسیدن به نقطه رقابت با چاپ افست و حتی پیشی گرفتن از آن است، چرا که در روش چاپ ديجيتال، کيفيت بدست آمده و سرعت چاپ، به مراتب بالاتر از چاپ افست مي­‌باشد.

در چاپ دیجیتال، مرحله­‌های میان لیتوگرافی و فیلم و زینک حذف شده است. متن از رایانه مستقیماً به دستگاه چاپ منتقل می‌­شود. گذشته از این، دقت و وضوح در این شیوه چاپ، امکان تغییر در متن، نشانه­‌ها و رنگ در نسخه­‌های چاپی، به  گونه‌­ای که هر نسخه با نسخه پیش و پس خود متفاوت باشد، از علت­‌های رواج آن است.

دستگاه چاپ دیجیتال

تفاوت روش چاپ دیجیتال با سایر روش­های چاپ

چاپ دیجیتال با سایر روش‌­های چاپ مثل چاپ افست و یا لترپرس متفاوت است. برخی از این تفاوت‌ها به شرح زیر است :

  1. در چاپ دیجیتال هر دور چاپ می­‌تواند تصویر متفاوتی چاپ کند، چون در این روش از پلیت استفاده نمی شود.
  2. در این روش میزان مواد باطله، شامل مواد شیمیایی و کاغذ کم می­‌باشد، زیرا نیازی به آماده‌سازی رنگ و یا تنظیمات حین چاپ وجود ندارد.
  3. در چاپ دیجیتال هزینه چاپ به تعداد نسخه­‌های چاپی ارتباطی ندارد.
  4. به دلیل حذف مراحل پیش از چاپ، شامل لیتوگرافی، فرآیند چاپ دیجیتال بسیار کوتاه است.
مزایای چاپ دیجیتال

محاسن چاپ ديجيتال

چاپ در تیراژ محدود در چاپ دیجیتال به دلیل حذف پلیت و چاپ مستقیم از کامپیوتر روی کاغذ و امکان کالیبرآسیون دستگاه امکان چاپ در تیراژ محدود حتی یک نسخه با هزینه پایین وجود دارد. به همین دلیل روش چاپ دیجیتال برای مصارفی مثل تهیه نمونه و چاپ محصولات کم تعداد کاربرد زیادی دارد.

معايب استفاده از چاپ دیجیتال

  1. در بعضي از چاپ­‌هاي ديجيتال، با کشيدن دست روي سطح کار، رنگ کار چاپ شده پاک مي­‌شود.
  2. در مواردي، صحافي کار افست، به علت انبوه بودن کار، بسيار شکيل­تر از کار ديجيتال است.
  1. مشکل ديگر اين است که چاپ ديجيتال بسيار گران تر از چاپ افست تمام مي­‌شود و قيمت حتي تا 400%‌ افزايش مي يابد.
معایب چاپ دیجیتال

چاپ همزمان

اینکه اثری در یک زمان، اما در چند و چندین مکان دور از هم و عین هم چاپ شود، از شاخه­‌های چاپ الکترونیکی است. برآوردها نشان می­دهد که شیوه­‌های الکترونیکی در آینده نشر تاثیر خواهد گذارد و بر تنوع آن افزوده خواهد شد. چنانچه نشر کتاب در کشور رونق بگیرد و شمارگان کتاب‌­ها بالا برود، می‌توان  کتاب­های پر خواننده را در چندین استان و شهر کشور همزمان چاپ و منتشر کرد و از هزینه حمل و نقل و پخش کاست، بهای کتاب را ارزانتر کرد و در اقتصاد کتاب صرفه جویی نمود.

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

نگاشت سپهر دانش

شماره تماس دفتر همدان: 32522799 -081

شماره تماس دفتر تهران:09183151346

 

 

 

آدرس:

شعبه همدان: میدان فلسطین، بلوار غبار همدانی، ابتدای بلوار جانبازان، جنب شهرداری منطقه 5

شعبه تهران: سعادت، آباد بلوار سرو غربی، نبش خیابان شهید ریاضی بخشایش، پلاک سی و هفت، واحد سه

تمامی حقوق این وبسایت متعلق است به نگاشت سپهر دانش ( طراحی شده توسط شهر وردپرس )