تولید یک اثر مکتوب به مانند ‌كتاب، مستلزم در نظر گرفتن عوامل مختلفی است که بی‌اهمیتی به هر کدام از این عوامل، خدشه‌دار شدن یک اندیشه و تفکری است که در عین برخورداری از محتوای با ارزش، در مسیر تکامل و تولید خود، با بی‌سلیقگی و کج ­اندیشی و بی‌تجربگی ویراستار، صفحه ­آرا، ناشر، چاپچی، …..از منظور و هدف خود دور شده و نقد نقادان و دلسوزان کتاب را برخواهد انگیخت.

تولید کتاب، حلقه­‌های به­م‌پیوسته پدیدآورنده(گان)، ناشر، چاپخانه و توزیع­ کننده است که هر کدام یک ارزش افزوده را در کتاب ایجاد کرده و وزنه آن را افزایش مي‌دهند. آن­گاه که یک اندیشه و تفکر یا ایده و نگاه نو، در قلم یک نویسنده به رشته تحریر در می ­آید و تلاش طولانی‌اش در قالب دست­ نوشته به یک ناشر با ذوق، با تجربه و کار بلد سپرده می‌شود و خمیر مایه یک اثر توسط ناشر به چاپخانه‌­ای که مدیریت آن خود را در قبال امانت‌داری و تولید و چاپ مسئولانه آن سهیم می‌داند، واگذار می­‌شود، ماحصلش تولید یک اثر ماندگار و در خور شأن زحمات نویسنده و سلیقه مخاطب است، که از جلد، متن داخلی، صفحه­ آرایی، تا ترتیب اجزا کلی و جزئی و شیوایی نوشتار و …. همه جذاب و مورد توجه قرار می­‌گیرد. این مهم در تولید اشکال الکترونیکی کتاب نیز که در حال حاضر رواج بسیار گسترده­ ای یافته است، مصداق دارد.

زنجیره چاپ و نشر از حلقه­‌هایی شامل پدیدآورنده، ناشر و چاپخانه تشکیل شده است که این حلقه‌ها را پخش­گر و توزیع­ کننده و کتاب­فروش تکمیل می­ کند. نگارش درست یک کتاب با شیوه­‌نامه­ صحیح، صفحه ­آرایی و بخش‌بندی متناسب و طراحی جلد چشمگیر و در خور و استفاده از کاغذ مرغوب و هم­چنین صحافی شکیل و محکم و….. همه عواملی است که به ثمر نشستن نهایی زحمات اولیه و طولانی مؤلف را باعث خواهد شد. درنظرگرفتن نوع خط و سایز خط، نوع صفحه­‌بندی، قطع کتاب، داشتن ارجاعات و زیر نویس­‌های استاندارد، تدوین واژه‌­نامه و فهرست منابع و مآخذ و …… همه نکاتی که به اعتبار علمی و فنی یک کتاب خواهد افزود. اشراف به این موارد باعث خواهد شد که تولید کننده یک اثر در مراحل اولیه دچار سردرگمی، زمان فرسایشی چاپ، دوباره‌­کاری، اصلاحات مکرر …..نشود و با صرفه­‌جویی در زمان و هزینه، کتاب در یک روال شناخته شده و منطقی، فرایند چاپ و تولید خود را سپری نماید. به عقيده هینز (نویسنده کتاب)، توانايي در نگارش يك اثر علمي و توفيق در انتشار آن به يك اندازه اهميت دارند؛ چرا كه فقط مهارت در نوشتن براي توليد اين آثار كافي نيست و نويسنده بايد قادر باشد نوشته خود را با موفقيت منتشر كند

کتاب
نگاشت سپهر دانش

شماره تماس دفتر همدان: 32522799 -081

شماره تماس دفتر تهران:09183151346

 

 

 

آدرس:

شعبه همدان: میدان فلسطین، بلوار غبار همدانی، ابتدای بلوار جانبازان، جنب شهرداری منطقه 5

شعبه تهران: سعادت، آباد بلوار سرو غربی، نبش خیابان شهید ریاضی بخشایش، پلاک سی و هفت، واحد سه

تمامی حقوق این وبسایت متعلق است به نگاشت سپهر دانش ( طراحی شده توسط شهر وردپرس )