پایگاه استنادی یکی از انواع پایگاه اطلاعاتی می باشد، که با جمع‌آوری اطلاعات منابع، ارتباط بین آن‌ها را مشخص می‌کنند. به این صورت که با انتشار هر کتاب، مقاله، پایان نامه، گزارش و یا پروانه ثبت اختراع، اطلاعات آنان نمایه می‌گردند. این چکیده نویسی و نمایه سازی بوسیله بازنمون محتوایی مدارک(اطلاعات کتابشناختی) آنان انجام می شوند. در این فرایند ارتباط هر مدرک با مدارک دیگر، و همینطور هر نویسنده با نویسندگان دیگر مشخص خواهد شد. به همین دلیل پایگاه استنادی از ابزارهای مهم در پژوهش و مدیریت امور پژوهشی محسوب محسوب می‌شوند.

WEB OF SCIENCE

پایگاه‌ها و نمایه‌های استنادی بین‌المللی مهمی وجود دارند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به وب آو ساینس از موسسه اطلاعات علمی(ISI) را نام برد. این موسسه در ابتداء تحت مدیریت موسسه تجاری دانش بنیان تامسون رویترز و و در حال حاضر توسط Clarivate Analytics اداره می‌گردد. در این پایگاه نمایه‌سازی بعضی از ژورنال‌ها از سال 1900 تا امروز انجام شده است. شما می‌توانید از طریق لینک مقابل به سایت وب آو ساینس دسترسی داشته باشید.

SCOPUS

پایگاه استنادی اسکوپوس نیز یکی دیگر از این پایگاه‌های مهم است که توسط الزویر ارائه شده است. این پایگاه کار خود را از سال 2004 آغاز نموده و تاکنون در حال فعالیت می‌باشد. بر اساس نظر سنجی‌های انجام شده در سال 2006 این پایگاه داده توانست از نظر سادگی در جست و جو، برتری‌هایی را نسبت به وب آو ساینس کسب کند. به این صورت که استخراج اطلاعات از این پایگاه داده حتی برای کاربران مبتدی نیز به سادگی امکان پذیر است. شما می‌توانید از طریق لینک مقابل به اسکاپوس دسترسی داشته باشید.

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام

پایگاه‌ها و نمایه‌های استنادی فارسی زبان و داخلی نیز وجود دارند. پایگاه استنادی علوم جهان اسلام یا ISC را می‌توان به عنوان معتبرترین این پایگاه‌ها معرفی نمود. این پایگاه در سال 2008 در باکو تاسیس گردید. در همان سال ایجاد این پایگاه به‌صورت یک مؤسسه پژوهشی مستقل، اساسنامه و تشکیلات سازمانی آن توسط شورای گسترش آموزش وزارت علوم به تصویب رسید. شما می‌توانید از طریق لینک مقابل به ISC دسترسی داشته باشید.

نگاشت سپهر دانش

شماره تماس دفتر همدان: 32522799 -081

شماره تماس دفتر تهران:09183151346

 

 

 

آدرس:

شعبه همدان: میدان فلسطین، بلوار غبار همدانی، ابتدای بلوار جانبازان، جنب شهرداری منطقه 5

شعبه تهران: سعادت، آباد بلوار سرو غربی، نبش خیابان شهید ریاضی بخشایش، پلاک سی و هفت، واحد سه

تمامی حقوق این وبسایت متعلق است به نگاشت سپهر دانش ( طراحی شده توسط شهر وردپرس )